x
Breaking News
More () »

High School Baseball Bi-District Scoreboard and Highlights

Local baseball teams open postseason play this week

BEAUMONT, Texas — The UIL baseball playoffs got underway this week with local teams looking to extend their season. Seven remain. 

West Brook, Orangefield, Hardin-Jefferson, Woodville, Buna and Evadale all took care of business in the Bi-District round, while Chester received a bye into the Regional Quarterfinals. 

6A BI-DISTRICT
West Brook vs Pasadena Memorial
G1: West Brook 5 Pasadena Memorial 4
G2: West Brook 9 Pasadena Memorial 2
(West Brook win series 2-0)
AREA
West Brook vs (12) Pearland

5A BI-DISTRICT
Nederland vs (3) Friendswood
G1: Friendswood 5 Nederland 2
G2: Friendswood 9 Nederland 7
(Friendswood wins series 2-0)

4A BI-DISTRICT
Jasper vs (6) China Spring
G1: China Spring 5 Jasper 0
G2: China Spring 18 Jasper 0
(China Spring wins series 2-0)

4A BI-DISTRICT
(10) Orangefield vs Liberty
G1: Orangefield 7 Liberty 3
G2: Orangefield 2 Liberty 1
(Orangefield wins series 2-0)
AREA
(10) Orangefield vs Navasota

4A BI-DISTRICT
Bridge City vs Huffman Hargrave
G1: Huffman Hargrave 7 Bridge City 0
G2: Bridge City 10 Huffman Hargrave 3
G3: Huffman Hargrave 2 Bridge City 0
(Huffman Hargrave wins series 2-1)

4A BI-DISTRICT
Silsbee vs Hardin-Jefferson
G1: Hardin-Jefferson 4 Silsbee 3
G2: Hardin-Jefferson 3 Silsbee 2
(Hardin-Jefferson 2-0)
AREA
Hardin-Jefferson vs (9) Bellville 

4A BI-DISTRICT
(19) Livingston 3 Vidor 2
(Livingston advances)

3A BI-DISTRICT
(13) Woodville vs Hemphill
G1: Woodville 14 Hemphill 1
G2: Woodville 13 Hemphill 1
(Woodville wins series 2-0)
AREA
(13) Woodville vs Tarkington

3A BI-DISTRICT
Buna vs Huntington
G1: Buna 7 Huntington 0
G2: Buna 4 Huntington 2
(Buna wins series 2-0)
AREA
Buna vs Anderson-Shiro

3A BI-DISTRICT
Anahuac vs (15) Central Heights
G1: Central Heights 11 Anahuac 1
G2: Central Heights 19 Anahuac 1
(Central Heights wins series 2-0)

3A BI-DISTRICT
Kountze vs (7) Diboll
Cleveland High School
G1: Diboll 1 Kountze 0
G2: Diboll 13 Kountze 3
(Diboll wins series 2-0)

2A BI-DISTRICT
Colmesneil vs (1) Garrison
G1: Garrison 20 Colmesneil 0
G2: Garrison 20 Colmesneil 0
(Garrison wins series 2-0)

2A BI-DISTRICT
Brookeland vs Shelbyville
G1: Brookeland 2 Shelbyville 1
G2: Shelbyville 11 Brookeland 1
G3: Shelbyville 9 Brooekeland 6
(Shelbyville wins series 2-1)

2A BI-DISTRICT
(18) Evadale vs Somerville
G1: Evadale 15 Somerville 3
G2: Evadale 11 Somerville 1
(Evadale wins series 2-0)
AREA
(18) Evadale vs Flatonia 

2A BI-DISTRICT
West Hardin vs Burton
G1: Burton 15 West Hardin 0
G2: Burton 9 West Hardin 2
(Burton wins series 2-0)

2A BI-DISTRICT
Deweyville vs Mumford
G1: Mumford 12 Deweyville 0
G2: Mumford 14 Deweyville 0
(Mumford wins series 2-0)

1A BI-DISTRICT
Chester, Bye
REGIONAL QUARTERFINALS
Chester vs North Zulch 

1A BI-DISTRICT
Round Top Carmine 11 High Island 10
(Round Top Carmine advances)