x
Breaking News
More () »

Southeast Texas's Leading Local News: Weather, Traffic, Sports and more | Southeast Texas, Texas | 12NEWSNOW.com

409Sports High School Roundup: April 30

LC-M advances to the Area Round after eliminating Hardin-Jefferson

BRIDGE CITY, Texas — HIGH SCHOOL BASEBALL (REPORTED SCORES)

21-5A

Barbers Hill 9 Nederland 1

Port Neches-Groves 9  Galena Park 1

17-4A

Rusk 4 Jasper 1

22-4A

Bridge City 2 Little Cypress-Mauriceville 0

Lumberton 1 West Orange-Stark 0 (Forfeit)

22-3A

Kirbyville 11 East Chambers 2

25-2A

Sabine Pass 16 Hull-Daisetta 7

HIGH SCHOOL SOFTBALL (REPORTED SCORES)

5A BI-DISTRICT
Nederland vs (5) Santa Fe
Friday 7:00 pm, Anahuac
Winner vs Waltrip or Fulshear

5A BI-DISTRICT
Port Neches-Groves vs Friendswood
All games at Goose Creek Memorial
G1: Friendswood 10 PNG 0 Final-5
G2: Friday 6:00 pm
G3: Saturday 12:00 pm (if necessary)
Winner vs Lamar Consolidated

4A BI-DISTRICT
Jasper vs Mexia
Saturday 1:00 pm, Nacogdoches
Winner vs (3) Smithville or Burnet

4A BI-DISTRICT
Orangefield vs Splendora
G1: Splendora 9 Orangefield 1 Final
G2: Splendora 5 Orangefield 4 Final
Splendora wins series (2-0)

4A BI-DISTRICT
(22) Little Cypress-Mauriceville vs Hardin-Jefferson
All games at Bridge City
G1: Hardin-Jefferson 14 LCM 4 Final-6
G2: Hardin-Jefferson 4 LCM 12 Final
G3: Hardin-Jefferson 1 LCM 2 Final

LC-M wins series
Area

LC-M vs Bellville

4A BI-DISTRICT
Lumberton vs (18) Huffman Hargrave
All games at Crosby
G1: (18) Huffman 6 Lumberton 0 Final
G2: (18) Huffman 8Lumberton 6 Final

Huffman Hargrave wins series

AREA
Huffman Hargrave vs (8) El Campo

4A BI-DISTRICT
Bridge City vs Liberty
G1: Liberty 4 Bridge City 0 Final
G2: Liberty 7 Bridge City 1 Final
Liberty wins series (2-0)

3A BI-DISTRICT
Kirbyville vs Central Heights
All games at Lufkin Hudson
G1: Kirbyville 8 Central Heights 1 Final
G2: Kirbyville 8 Central Heights 1 Final
Kirbyville wins series

Area
Kirbyville vs Boling or New Waverly

3A BI-DISTRICT
(25) Woodville vs Pollok Central
G1: Woodville 5 Pollok Central 3 Final
G2: Friday 6:00 pm, Pollok Central
G3: Saturday 2:00 pm, Pollok Central (if necessary)
Winner vs Hempstead or Hardin

3A BI-DISTRICT
Buna vs Huntington
G1: Friday 6:30 pm, Buna
G2: Saturday 1:00 pm, Huntington
G3: Following completion of Game 2 (if necessary)
Winner vs (23) East Bernard

3A BI-DISTRICT
Warren vs (18) Diboll
All games at Jasper
G1: Warren 3 (18) Diboll 1 Final
G2: Saturday 1:00 pm
G3: Following completion of Game 2 (if necessary)
Winner vs Danbury or Onalaska

2A BI-DISTRICT
Sabine Pass vs (1) West Sabine
G1: West Sabine 20 Sabine Pass 1 Final-3
G2: West Sabine 17 Sabine Pass 1 Final-3
West Sabine wins series (2-0)

2A BI-DISTRICT
(13) Deweyville vs Brookeland
All games at Jasper
G1: Deweyville 14 Brookeland 5 Final
G2: Deweyville 7 Brookeland 2 Final
Deweyville wins series (2-0)
AREA
Deweyville vs Groveton or Timpson

2A BI-DISTRICT
(25) Evadale vs Woden
Friday 5:00 pm, Corrigan Camden
Winner vs (2) Lovelady or Garrison

1A BI-DISTRICT
High Island vs Chireno
Friday 5:00 pm, Kountze
Winner vs Wells

1A BI-DISTRICT
Chester, Bye
REGIONAL QUARTERFINALS
Chester vs Kennard

RELATED: 409Sports High School Roundup: April 27

RELATED: 409Sports High School Roundup: April 24